Ah Şu Derkenar Dergisi

 
Derkenar dergisi 18.(eylül-ekim 2006) sayısına ulaştı. İki aylık edebiyat ve kültür dergisi bir süredir, dergiyle birlikte çeşitli şairlerin ve yazarların kitaplarını vermekte. Eserlerini kitaplaştırma sıkıntısı çeken pek çok arkadaşa bu yol epey kolaylık sağlıyordur.     Dergi bu sayısına ulaşmakla birlikte epey problemi de yanında taşıyor. Bildiğim kadarıyla "satış" gibi bir problemleri yok. Pek çok derginin çektiği bu büyük sıkıntıyı aşmışlar bir şekilde. Ama dergi içerik olarak pek doyurucu değil! Daha "ağır" yazılar, yeni  açılımlar kazandırılabilir dergiye. Bu ağırlık ve açılım belki de okur sayısını düşürebilir ama, dergiyi iyi bir konuma getirir  düşüncesindeyim. Yeni sayısının çıkmasını bekleyebileceğimiz bir kıvamda olmalı dergi. Birkaç eski ismin de dergiyi havalandıracak nitelikte yazılar yazması da şart.     Derginin aynı zamanda iç tasarıma da bir çare bulması gerek. Derginin tasarımı daha gelişkin olmalı. Koca koca puntolu yazılar, silik resimler ve kırkları hatırlatır hava, derginin iyi bir yol almasındaki engeller.    
    Yukarıda saymış olduğum pek çok soruna katlanılabilir bir ölçüde, ama derginin içine konduğu poşetin üzerindeki kocaman yazıyla yazılmış şu  "güzel mutlu ve başarılı yaşamak için bedava kitap" ibaresinin hiç mi hiç affedilecek yani yok. Ne demek bu! Kişisel gelişim zırvalıklarının sloganına benziyor ve bir edebiyat dergisinde bu ibarenin yer alması büyük bir hata. Edebiyatın istikameti bu kişisel gelişimaptallığının ve kapitalizminin aksi istikametindeyken nasıl oluyor da bir edebiyat dergisinde bu ibare yer alabiliyor. Gerçekten benim için anlaşılması güç bir mesele. İnşallah bir dahaki sayıya o ibareyi görmeyiz dergide de, dergi için artık bazı şeylerin değişmeye başladığını düşünmeye başlarız.     
 

One thought on “Ah Şu Derkenar Dergisi

  1. der kenar kenar deyince pek çok şey geliyor insanın aklına.. pek çok şeyin kenarı… ama bu kenar kenarı da değil derkenar… bırakalım çocuklar oynasınlar… yaşlarının geçtiğinin farkına bir tek biz varalım… onlar varmasınlar. sahi bu değirmenin suyu var bir de

Bir yanıt yazın