DİRENEN EDEBİYAT 5 YAŞINDA!

Tasfiye Dergisinin 20. sayısı çıktı. Bu sayı ile Tasfiye 5. yılını tamamlamış oldu.
Tasfiye’nin bu sayısında Kürt sorunu temalı çalışmalar öne çıkıyor. Mustafa Kıyak’ın “Türk Sinemasında Kürt Realitesi” başlıklı çalışması dünden bugüne Türk sinemasında Kürt temasını irdeliyor, meselenin siyasi ve sosyal bağlamda nasıl ele alındığını tartışıyor. “Dergiler, Kitaplar ve Şiirler” başlıklı değerlendirme yazısında Ahmet Örs “İtirafçı” kitabı üzerinden Kürt sorunu, JİTEM’in karanlık cinayetleri değerlendirmelerinde bulunuyor. Mehmet Sacit’in anıları, Şehmuz Kurt’un şiiri ve yine Ahmet Örs’ün “Yeşil Uçkun Beyaz Hayalet” adlı öyküsü de bu sorun çerçevesinde yazılmış.
“Ortadoğudan Üç Acı Üç Öykü” temasına, dergide ilk kez yer alan Cihan Aktaş “Konteynır İçindeki Kırk Dördüncü Kişi”, Hafsa Esen de “Gemi” öyküsüyle katılıyor.
Asım Öz’ün İbn Arabî üzerine yazılmış iki roman çerçevesinde “biyografik roman” incelemesinin yer aldığı sayıda Ahmet Örs, İsmet Özel’in “Muş’ta Bir Güz İçin Prelüdler” şiirini tahlil ediyor. Emrah Tekin ise edebiyatın ve edebiyatçının misyonunu tartıştığı yazısında “Dünyayla Derdi Olmayanın, Hayatta Ve Edebiyatta Değeri Yoktur” diyor.

Derginin bu sayısında belgesel mahiyette değerlendirilebilecek röportajda Asım Öz, “Edebi Pankart” dergisi ile ilgili olarak Süleyman Ceran’la konuşuyor. İslami Edebiyatın pankartla edebiyatı buluşturan bu önemli dergisinin serüvenini Ceran’dan dinlemek oldukça heyecan verici olacak.
Alaattin Uras’la Habil Sağlam’ın “Çocukluk ve Çocuklar” üzerine biri pedagojik, diğeri sanatsal metinleri, bir konuya açılan farklı pencereler olarak dikkat çekici. Şule Yüksel Gökyar “Ve Yine Akşam” adlı denemesiyle Tasfiye ile yolculuğunu sürdürürken derginin sayfalarında ilk kez yer alan Ayşe Kale “Yılgınlık Nedir Bilmeyen” başlıklı denemesinde İslam dünyasına dönük saldırganlıklara mukavemet edecek ruh halinin resmini çiziyor.
Ve Gökhan Akçiçek, Habil Sağlam, Ahmet Örs, Tan Doğan, Mustafa Uçurum ve Enes Malikoğlu’nun şiirleriyle tamamlanıyor zulme ve yozlaşmaya direnen edebiyatın beşinci yılı…

İrtibat: www.tasfiyedergisi.com, tasfiyedergisi@gmail.com, 0505 259 07 15
Soğukpınar Mah. Behzat Bulvarı, No:220 Kat:3 (Behzat Camii Karşısı) – Tokat
Dağıtım: Kültür Dergi Dağıtım – www.kulturdergidagitim.com

Bir yanıt yazın