Jobs, şiirle teknolojiyi birleştirdi

 

Steve Jobs'un yaşam öyküsünü kitaplaştıran Walter Isaacson, Apple'ın kurucusundaki dehanın, "şiirle teknoloji arasında ilişki kurabilmesinde yattığını" belirtiyor.

Bugün ABD ve Avrupa'da piyasaya çıkan "Steve Jobs" adlı kitap, bazıları Jobs'un oturma odasında gerçekleşmiş olan, 40'ı aşkın mülakata dayanarak yazıldı.

ABD News'a kitabın öyküsünü anlatan Isaacson, "Steve Jobs, bu kitabı, yayımlanmasından 6 ay sonra okumayı planlamıştı" dedi.

Pankreas kanserine yakalanan Steve Jobs, 5 Ekim'de 56 yaşındayken ölmüştü.

Silicon Vadisinde devrim yaratan kişi olarak nitelenen ve dünyanın en başarılı şirşetlerinden birisini kuran Steve Job'un yaşamını anlatan bu kitap, bilgisayar dehasının yazılması için kişisel onay verdiği tek biyografi kitabı.

Yazar Isaacson, Jobs'u, "kitapta sevmeyeceği bazı unsurlar da olabileceği" konusunda uyardığını ama Jobs'un kitapla ilgili tek isteğinin kitabın kapağını değiştirmek olduğunu belirtti.

Steve Jobs, 2004 yılında Walter Isaacson'dan yaşam öyküsünü yazmasını istemişti. O tarihte Isaacson, Jobs'un kanserle verdiği mücadeleden habersizdi.

Isaacson, Jobs'ın "gerçeklerin açığa çıkmasını" istediğini ama aynı zamanda çocuklarının da, babalarını daha iyi anlamalarına yardımcı olmasını amaçladığını belirtiyor.

627 Sayfalık kitapta, Isaacson, çocukluk yıllarından itibaren Steve Jobs'un yaşamını, Apple şirketinin kuruluşunu ve piyasada yer edinmesini, Microsoft ve baş rakibi Bill Gates ile verdiği savaşı, kurduğu şirketten ayrılmasını ve tekrar geri dönüşünü ve Apple'ın 21. yüzyılın başından beri süre giden tırmanışını anlatıyor.

Hikayenin birçok unsuru yeni bir bilgi olmamakla birlikte, Isaacson'ın Steve Jobs'un özel yaşamına girebilmiş olması, Jobs hakkında daha kapsamlı bir tablo çizmesini sağlıyor.(http://www.ntvmsnbc.com/id/25291760/

Bir yanıt yazın