Kökler 12 çıktı

  Kökler’in 12. sayısı Osman Özbahçe’nin “Kural Bozan Şiir” başlıklı  yazısıyla açılıyor. Bu sayının şairleri Ali K. Metin,    Hayriye Ünal, Oğuz Karakaş, Zeynep Arkan, Suavi Kemal Yazgıç, İlhami Atmaca, Yeşim Nergis, Nurettin Durman,    Mehmet Aycı, Mustafa Celep ve Ali Celep. Yıldız Ramazanoğlu, “Bay Curry’nin Tutkusu”yla 12. sayının  hikâyecisi.

 Kökler, “İsmet Özel, Daima!”, “İkinci Yeniden Sorumlu” ve “2005 Yılında Şiir Eleştirimiz” başlıklı üç dosyayla veda ediyor.
 “İsmet Özel, Daima!” başlıklı dosya Ali K. Metin ve Hakan Şarkdemir’in, İsmet Özel’in son kitabı Of Not Being A Jew hakkında yazdıkları oylumlu iki yazıdan oluşuyor. Mehmet Erdoğan’ın İsmet Özel’den aldığı mektuplar bölüme ayrı bir renk katıyor.

    “İkinci Yeniden Sorumlu” başlıklı bölümde Muzaffer Erdost, Memet  Fuat, Attilâ İlhan ve Asım Bezirci’nin İkinci Yeniyle ilgili  kitapları; Yeditepe ve Argos dergilerinin düzenlediği İkinci Yeni  soruşturmaları inceleniyor. Bu yazıyı 1950′li yıllarda Cemal Süreya, Sezai Karakoç, Ülkü Tamer, Asım Bezirci ve Hüseyin Cöntürk arasında cereyan eden büyük İkinci Yeni tartışması takip ediyor. Bugüne değin  ilk kez tamamı yayımlanan bu tartışmayla birlikte Kökler’in modern şiirimizin kavranışına katkısı sürüyor.

    “2005 Yılında Şiir Eleştirimiz” başlıklı bölümde Ali K. Metin, titiz  işçiliğiyle 2005 yılında şiirimiz ve şiir eleştirimiz adına olup biten her şeyin çetelesini tutuyor.

    Öteki Yazılar başlıklı bölümde Serkan Işın’ın ve Mehmet Erdoğan’ın birbirinden güzel iki yazısı sizleri bekliyor.

Bir yanıt yazın