Sonunda Çağrılan Yakup

Asmalımescit bölgesinde bulunan ve özellikle kültürsanat camiasının müdavimi olduğu Yakup2 adlı meyhanenin sahibi Yakup Aslan, dün tedavi gördüğü Acıbadem Fulya Hastanesi'nde 63 yaşında hayatını kaybetti. Yine Asmalımescit'te bulunan Refik Meyhanesi'nin sahibi, amcası Refik Aslan sayesinde çok küçük yaşta Rize'den İstanbul'a gelen Yakup Aslan, burada bir süre çalıştıktan sonra, önce Yakup 1'i, 1982 yılında da Yakup 2'yi açmıştı. Özellikle kültür-sanat ve basın mensuplarının uğrak yeri olmasıyla dikkat çeken mekan, müdavimlerinin portrelerini barındıran bir sergiye de ev sahipliği yapmıştı. Mekanda, sıkça gelen yazarların kitaplarının yer aldığı bir de kütüphane bulunuyor. Ünlü şair Edip Cansever'in "Çağrılmayan Yakup" adlı bir şiirinde adını da zikrettiği Yakup Aslan'ın cenazesi bugün Zincirlikuyu camisinde kılınacak ikindi namazından sonra aynı yerde toprağa verilecek. 

MÜDAVİMLERİ ANLATTI 


Komet (RESSAM): 
"Yakup Aslan ile 1970'li yıllarda Edip Cansever'in de dahil olduğu bütün edebiyat ve sanat camiasıyla birlikte Refik'te toplanırken tanışmıştım. Vefatını duyduğumda çok üzüldüm. Bambaşka bir insandı." 


Selim İleri (YAZAR): "35 yıllık dostumdu. Çok sevdiğim bir insandı. Bir benzeri daha olmayan bir mekanı kendi başına var etmiş ve Türkiye'ye, özellikle de sanatçılara armağan etmişti. Çok özleyeceğim."


Okay Gönensin (GAZETECİ): "Yakup Aslan, insanların mutlu olmasıyla mutlu olan, onların keyif almasından keyif alan bir insandı. O herkesin dostuydu. Allah rahmet eylesin."(sabah)

 

O muazzam şiiri bir daha okumak gerekiyor…..

 

Bir yanıt yazın