Yasakmeyve 29

William Blake’in 250. doğum yıldönümü için hazırladığımız dosya Ilgın Yıldız ve Bülent Usta imzasını taşıyor.  Ilgın Yıldız, Tozan Alkan, Gülseli İnal, Halim Şafak, Müslüm Yücel ve Emel Aydın’ın yazılarıyla farklı uçlara doğru genişleyen dosya, Blake şiirinin kökenlerini ve günümüz şiirine olan etkilerini yeniden gündeme getiriyor.

29. sayınını kitap armağanı:  “Uğursuz 13’ler, Çağdaş Leton Şiiri Seçkisi”… Ataol Behramoğlu ve Uldis Berzins’in çevirileriyle 13 Leton şairini tanıma fırsatı buluyoruz.
“Şiir Masası”nda ise Juris Kronbergs’in Leton şiiri üzerine kapsamlı yazısı var.

 Bu sayımızın “Şair ve Okuru” : Bedirhan Toprak ve Olcay Özmen. “Dil, şiirden büyük bir şey” diyen Bedirhan Toprak’ın sözleri ve tespitleri, şiirimizde yeni tartışma alanları açarak, şairimizin şiire ve hayata bakışını kendisinden dinleme imkânı sağlıyor. Olcay Özmen’in “Salıncağından Hıçkırıklar Toplayan Bir Şiir” adlı Bedirhan Toprak şiirini ele alan yazısı da söyleşide işlenen konuları derinleştiriyor.

Sabit Kemal Bayıldıran’ın “Behçet Necatigil’de Şiir İşçiliği”,  Türkân Yeşilyurt’un “İlklerin Şairi Şinasî” başlıklı yazıları, bu iki şaire “yeniden” bakmamızı sağlıyor. Salih Bolat  ise “Eleştirel Okuması”na Melih Cevdet Anday’ın “Teknenin Ölümü” adlı şiiriyle devam ediyor. Tahir Abacı bu sayıda “Şiir Kitapları Sözlüğü”nün 23.’sünü yazdı: Orhan Veli’nin Garip, Arif Damar’ın Günden Güne, Seyfettin Başçıllar’ın Altın Çağı Ölümün, Süreyya Berfe’nin Gün Ola kitapları, sözlüğün yeni maddeleri.
 
“Şiirin Uzun Tarihi”nin bu ayki konukları;  Nurullah Ataç,  Enver Gökçe ve Letonyalı şairler.

Veysel Çolak, Hakan Savlı, Osman Olmuş, Selim Temo, Deniz Durukan ve  Elâ Atakan’ın şiirlerinin yer aldığı derginin “Şairin Yenisi” köşesinde Haydar Ergülen,
Mustafa Eroğlu’nu yazdı. “Vaat Edilmiş Sayfalar”ın konukları ise Özgür Ozan ve Sevil Avşar.

Ve Metin Üstündağ, “Şiyir Sevişgenler”iyle yine aramızda…

Kitap Armağanı:

Uğursuz 13’ler-Çağdaş Leton Şiiri

Hazırlayan: Uldis Berzins, Çevirenler: Ataol Behramoğlu, Uldis Berzins

Kitapta Yer Alan Şairler: Knuts Skujenieks, Uldis Berzins, Janis Rokpelnis, Juris Kronbergs, Leons Briedis, Amanda Aizpuriete, Peters Bruveris, Guntars Godins, Liana Langa, Edvins Raups, Janis Elsbergs, Maris Salejs, Karlis Verdins

Bir yanıt yazın